Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.7575
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1415
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.6522
r-227

YOKSA BU YAPILAN DA SEÇİM HAZIRLIĞI MI?

24.01.2023 14:42

Yoksul vatandaşların sayısı son 3 ayda 2 milyon kişi arttı mı?  

Yoksa bu yapılan da seçim hazırlığı mı?

Genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanan kişi sayısındaki 2 milyonluk fark nereden kaynaklanmaktadır?

Hangisi doğru: Bakanlık verileri mi yoksa AKP Genel Başkanı’nın açıklaması mı?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ihtiyaç sahibi 8 milyon 897 bin kişinin sağlık sigortası için 3,2 milyar TL ödemede bulunduklarını söyledi.

Oysa genel sağlık sigortası (GSS) primi devlet tarafından karşılanan kişi sayısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2022/ Ekim aylık istatistik bülteninde 6 milyon 939 bin kişi olarak görülmektedir. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan sayı ile resmi veriler arasında yaklaşık 2 milyonluk fark mevcuttur.

Bu fark nereden kaynaklanmaktadır? Yoksul vatandaşların sayısı son 3 ayda 2 milyon kişi arttı mı? Yoksa mükerrer mi? Sosyal yardım kapsamında yapılan yardım sayılarında manipülasyon mu var? Yoksa seçim hazırlığı mı söz konusu?

GSS primi devlet tarafından ödenen kişi sayısı ile AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı sayı arasında 1 milyon 958 bin kişi fark var.

Ayrıca sosyal güvenliği bulunmayanların sağlık sigortası için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mali raporlar bütçe giderlerinin fonksiyonel sınıflandırma tablosunda ödeme miktarı 3.2 Milyar TL değil 23.3 Milyar TL olarak görülmektedir.

Soruyoruz:

-          Açıklanan GSS primi devlet tarafından karşılandığı belirtilen kişi sayısı ile resmi istatistik verilerindeki 2 milyon kişi farkı nereden kaynaklanmaktadır?

 “Fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda’’ bulunan vatandaşların sayısı son 3 ayda 2 milyon kişi mi arttı?
Sosyal yardım kapsamında yapılan yardım sayılarında manipülasyon mu var?
Yardımlar gerçekten ihtiyaç sahiplerine mi yapıldı, yoksa mükerrer mi söz konusu?

-           Yoksa seçim dönemlerinde vatandaşın siyasal tercihini belirlemek için âdeta bir tür ‘siyasi rüşvet’ olarak ayni / nakdi yardım yapılacak haneler mi bu aradaki fark?

GSS priminin devlet tarafından ödenmesi

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, genel sağlık sigortası primini (Aylık 300,24 TL) ödeyecek gücü olmayan vatandaşlar ikametlerinin bulunduğu yerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak gelir testine girerler. Gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise bu vatandaşların GSS primleri genel bütçeden/devlet tarafından karşılanmaktadır.

GSS prim ödeme gücü olmayan vatandaşların kamu sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası (GSS) primi sosyal yardım programları bazında sağlık yardımları kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi üzerinden SGK’ya ödenir.

SONUÇ OLARAK;

Sosyal yardımların mali boyutları konusunda kamuoyunun daha ayrıntılı/tutarlı bir şekilde aydınlatılması, tüm siyasi partilerinde konunun yakın takipçisi olmasında yarar vardır.

Yoksulluk, işsizlik ve ekonomik belirsizlikle beraber temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatını sürdürmekte güçlük çeken “fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda” bulunan vatandaşların sayısı giderek artmaktadır. Milyonlarca hane elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemez, ocağında aş kaynamaz durumda olup gıda ihtiyaçlarını akşam pazarda çıkma gıda veya tane ile karşılamaya çalışmaktadır.

AKP iktidarı, sosyal yardımları sosyal bir hak olarak değil, seçim desteği karşılığında vatandaşlara yapılan birer lütuf ve korku unsuru olarak sunmaktadır.  Bilinmelidir ki sosyal yardımlar bir lütuf değil devletin karşılaması gereken yasal bir haktır.

AKP iktidarının sanal iyilik hali yaratmak için verileri makyajlamasına ve manipülasyonuna rağmen gerçekleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş