Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 17.3973
  • Demokrat Gündem DOLAR : 16.2963
  • Demokrat Gündem STERLİN : 20.4314

ASLI ASTARI YOK

28.01.2022 14:12

Günün haberini bir gün önceden vereyim:

29 Ocak 2022 Cumartesi günü yani yarın saat 18:30 da, Havagazı Fabrikasında, Deprem şehitlerimizin aileleri için bir yemek daveti veriliyor.

‘Acıları acımızdır.

Geç kaldık biliyoruz.

Onlar bizim kıymetlimiz.

Acılar paylaşarak azalır.

Biz onlarla acılarını paylaşmak istiyoruz.’ diyen, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, bu önemli ve anlamlı yemekte, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in önderliğinde, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP İl Başkanı, CHP Milletvekillerinin de katılımının olacağını belirtti.

Sanıyorum bu akşamki yemekli toplantıda bazı öneli açıklamalarda da bulunulacak.

Bu arada ben de özellikle Başkan Tunç Soyer’in kulağına şunları fısıldayayım:

Bazı kişiler son zamanlarda şu söylentiyi yayıyorlar:

‘Tunç Soyer, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la anlaştı. Bu yüzden Kılıçdaroğlu ile arası biraz bozuk!’

Yalanın da bu kadarı olur!

‘Neden?’ diye merakla soranlara da şöyle deniliyormuş;

‘Buca metrosu için Hükümetten destek istendi, karşılığında TOKİ’nin başarılı olduğu anlatılacak!’

Açık ve net;

Burada anlatım da tamamen hatalı ve yanlış…

Ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer böyle bir anlaşma yapmaz, ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan böylesine tuhaf bir söylentinin içinde olamaz…

Ama dilin kemiği yok!

Anlaşılan bazı siyasi hesapları ya da koltuk hesapları olanlar böylesine söylentilerle ortalığa yayıyorlar, ya da yaymak istiyorlar.

Ama davet ve yemekten anlıyoruz ki, böylesine bir söylenti yerine bulamadı, insanlar doğru ile yanlışı artık anlıyorlar.

Peki buna kim inanır?

Olayları, gelişmeleri takip etmeyenler…

Okumayı sevmeyenler…

Ama şunu da unutmayalım, ‘sinek küçük ama mide bulandırır!’

*- ELİMİZDEKİ KIYMETI BİLMİYORUZ

Üç genç arkadaşımız; Cansu Şalambar- İsmail Can Şef ve Berfin Türegün’ün kaleminden yine Bornova ve İzmir için çok önem verdiğim bir haberi öğrendim.

Daha önce Bornova’daki ‘Arkas Müzesi’nden söz etmiştik…

Bu genç öğrenci gazeteci kardeşlerimizden öğrendiğime göre;  Doğa tarihi ve bilimleri alanında araştırmalar yapan Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi, ziyaretçilerini doğa tarihinin büyülü dünyası ile buluşturuyor.

Meğer, yılda 30 bin ziyaretçiyi misafir eden müze; zengin materyal arşivi, doğa tarihi ve doğa olayları ile ilgili gerçekleştirilen konferanslar ve tanıtım etkinlikleriyle ‘İzmir Müzeleri Kataloğu’nda yer alıyor.

Prof. Dr. Kerim Çiçek, ‘Müzemizde yaşam tarihinin simgesi olan fosiller, kayaç ve mineraller ile birlikte tahnit edilmiş kuşlar, omurgalılara ait iskeletler ve güncel omurgasız hayvanlara ait örnekler olmak üzere toplam 6 bin obje, 6 farklı galeride sergileniyor.

Bu galeriler; Paleontoloji, Kayaç ve Mineraller, Kuşlar, Genel Zooloji, Evrim-Karşılaştırmalı Osteoloji Galerisi ve Giriş bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca yaklaşık 5 bine yakın fosil ve kayaç örneği, müze laboratuvarındaki envanter dolaplarında yer alıyor. Müzemizin envanter dolaplarında 5 bin 500 adet omurgalılara ait fosil materyal bulunuyor. Müzemizde, Türkiye’de hiçbir müzede bulunmayan mikro memelilere yani kemirgenler ve böcekçilere ait fosil koleksiyon yer alıyor. Toplam da 12 bin 500 fosil materyal bulunuyor’ açıklamasını yapmış.

Müzede en dikkat çekici materyalin tahnit edilmiş iki Anadolu Parsı olduğu da belirtiliyor.

*-  TORBALI’DA DEVE GÜREŞİ

Torbalı’da ilk olarak merhum Başkan İsmail Uygur tarafından düzenlenen ‘Deve Güreşi Festivali’nin bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek.

6 Şubat Pazar günü Özbey’de bulunan Deve Güreşi Alanı’nda gerçekleşecek olan festivale girişler ücretsiz olacak.

Bölgenin yanı sıra Antalya ve Çanakkale gibi şehirlerden pehlivan develerin boy göstereceği festival renkli görüntülere sahne olacak. Deve güreşlerinin yanı sıra festival alanında kurulacak olan stantlarla köylüler yöresel ürünlerini satma imkanı bulacak.

Torbalı Belediyesi İzmir'den ve kent içinden alana ücretsiz ulaşımın sağlanması için İZBAN Tepeköy ve Torbalı istasyonlarından festival alanına ücretsiz servis kaldıracak.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş