Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3712
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8399
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1346

Kitap, in midir, cin midir?

16.12.2020 08:18

Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı denilen Doğan Hızlan, “Bir kitaba verilen emeğin yüceliği beni daima etkilemiştir” diye buyuruyor, doğru söze şapka çıkaralım. Bacon, “İyi ki­tap, iyi arkadaştır” demiş. Victor Hogo’nun yine filozof­luğu tutmuş, “Kitaplar, sessiz ama güvenilir dostlardır” diye bu­yurmuş. Swift, kitabın beyin ürünü olup, beyne uzandığını ima etmiş, “Kitaplar beynin çocuklarıdır” diye sımsıcak bir anlatımda ısrar etmiş.

Benjamin İsrael, “Kitabın bazen bir savaş kadar büyük olabileceğini” hatırlatmış. Çiçero, “Kitapsız ev, ruhsuz vü­cuttur” demiş. “Yasalar ölür, kitaplar kalır” diyerek selülo­zun ölümsüzlüğünü vurgulamış.

James Haweel, “Dünyayı yöneten kalem, mürekkep ve kağıttır” diyerek sorunun tam üstüne basmış. Puşkin, “Ki­tap­ları iki gruba ayırmak lazımdır, günün kitapları ve her zama­nın kitapları” diyerek kalıcı karizmaya dikkat çekmiş. Didero, “Aklın tedavi yerleridir” diye buyurarak, kitapla­rın psikolojik gücünü ortaya sermiş.

 

Kitap özdeyişlerden bazılarını aktaralım:

Kitap aklın ilacıdır..

İnsanlar ölür, kitaplar ölmez..

Uygarlığın temeli kitaptır..

Kitabı dolaba değil kafana koy..

Kitap dersini daima tekrarlayan bir öğretmendir (M.Proust).. Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallık­tır (Prof.Süheyl Ünver).. Yabani uluslar dışında her uygar ülke kitaplarla yönetilir (Voltaire)..

 

Bu arada Ruhan Bilkay da güzel bir kitap sözü söyle­miştir: “Okumak bir eylemdir”, şeklinde. Yıllar önce Yeni Asır gazete­sinde birlikte çalıştığımız, çok kibar bir genç muhabir olarak tanıdığım Ruhan, şimdi Ayrıntı Yayın­ları’nın yöneticilerinden. Bu sözünü Facebook’a yazınca, birçok eski muzip arkadaş hemen laf çarpıtmaya başladılar, gördüğüm en başarılı sanat muhabirlerinden Emine Kan­tarcı anında Ruhan’dan yana çıktı, Faik Kalkan ise “Ben Zagor, Kızıl Maske okuyorum”, demez mi?.. Napsın doğ­ruyu söylüyor. Ruhan, edebi takılmak istiyor, Faik ise halk çocuğu gibi.. Facebook’ta kapıştılar. Ru­han, “Ciyaaaak.. Ciyaaak diye bağırıyorum bu duruma” diye yazdı. Emine, Faik’e kızdı köpürdü, böyle entel sohbetlere sen balıklama dalma diye. Ben en sonunda, şu yazdığım kitabı anlatan, hem Tolstoy’u, hem Zagor’u kucaklayan bir kitap ka­raladı­ğımı ve aylardır bu yüzden elbiselerimle uyuduğumu ve sol gözümün artık hiç görmediğini anlattım. Hepsi birden bana yüreklendirici yanıtlar verdiler. Kitabım çıkınca üçüne birden göndereceğim. Söz..

Hatırlarsınız.. Kitap in midir, cin midir? diye sormuş­tuk.. Ben galiba en hoşuma giden tarifi buldum.. Hiç bir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez.. Bu güzel sözü kim söylemiş bilemiyorum. Demokrat Urla gazetesinde Muhsin Durucan isimli bir yazarın yazısında gözüme çarptı. Beni çok uzaklara savurdu.. Haçlı Seferleri ile ilgili bir roman okuyorsunuz ör­neğin, bir anda kendinizi Kudüs kalesinin surlarında bulursu­nuz.. Bir felsefe kitabında Pla­ton ile buluşursunuz, bir kitapla kutuplara, bir başkası ile uzak adalara gidersiniz, kutsal ki­tapları okurken Peygam­berler çağına uzanırsınız..

Hangi gemi bunu başarabilir ki?

Bu arada “Kebikeç”ten söz açalım. Kebikeç, çok eski ka­dim zamanlarda kitapları güveden ve çeşitli belalardan koru­yan cinin ismidir. İbranice’den gelen bu söz, Kebikeç’ in melek veya şeytan anlamına geleceğini de fısıldıyor; ama bence şey­tan olamaz, çünkü kitaplar şeytana karşıdır. Yeni bir kitap ya­yınlandığında eski adamlar, “Ya kebikeç..” di­yerek, kitap ci­nini haberdar ederlermiş. Kitabın bir köşe­sine “ Ya kebikeç ihfazu’l varak” yazarsan, kitaba haşarat, böcek, güve, müve yanaşamazmış. Bir zamanlar, bir Sultan en önemli kitabının delik deşik olduğunu görünce vezirine köpürmüş:

Yahu, bu kitabın bir tarafına kebikeç yazmadınız mı?
Aman Sultanım.. Yazdık amma.. Haşaratlar, önce o ya­zıyı yemişler, sonra sıra kitaba gelmiş.. Haşarat ar­tık akıllandı Sultanım..

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş