Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.4826
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.7048
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.2298

PARADİGMALAR YIKILACAK

28.10.2021 11:35

Eninde sonunda bu kökleşmiş toplum değerleri yerle yeksan olacak. Ne zaman mı? Bilmem; ama yıkılacak. Artık "ben bağımsızım; benim içişlerime karışamazsın" demek büyük bedeller ödemeyi gerektiriyor.
Dünya bütünleşmekte. 

Dünya halkları  ve hükümetlerinin bağımsızlığı güce bağlı görece bağımsız. Hatta ekonomik gücün ne kadar çok olursa olsun globalleşmekten kurtuluş yok.

Amerika, Çin, Rusya bile bu sürecin içinden kurtulamayacak. Amerika  Yahudi, Almanya Türk, Güney Avrupa ülkeleri Afrika kökenli vatandaşlarının ihtiyaçlarını göz önüne alarak sistemlerini korumak, o vatandaşların kültürel bağlarla bağlı bulunduğu hükümetlerle iyi geçinmek zorunda. Uzun zaman önceki Hantington’un öngörüsü şimdilerde unutulsa bile küreyi arzın bütünleşmesi hızlanarak sürüyor. Dünya dilinin İngilizce olma süreci kesintisiz devam etmekte. Yakın zamanda müzik dili Fransızca, felsefe dili Almanca kültürel düzeylerde kalmaya mahkum olacak. 2000 yılında ilk kez gittiğim Çin’le, 2008'de tekrar kez gittiğim Çin bile çok farklı. Benim gördüğüm yerlerde tabelalar yarı yarıya İngilizce olmuş. Hele dijital devrimin hız verdiği bu bütünleşme şaşırtıcılıktan öte. Türk Dilinin iyi niyetli ayakta tutulma çabalarına zaman ancak kültürel varlığını koruyarak cevap verebilecek. Hele Kürt dili, Ermeni dili vesaire kültürel düzeyde yutulabilirse ne ala!

Böyle bir ortamda ben 10 elçiyi kovarım demek iki sonuç doğurur. Kendine geleceğini tahmin ettiği oy oranını belki minimal arttırır, ama ekonomik olarak görece daha çok zararla sonuçlanır. Ha, zarar ne kadar olur derseniz; o da politik popülasyonlu dillerin belirttiği kadar olmaz.

Betül’ün bir işi nedeniyle Çine’deyiz. Hükümet Konağı'nın önündeki avluda 2,5 liraya bir kahve içiyorum,  İzmir'in en salaş varoş kahvesinde bile çay üç, kahve beş lira. 
Yani her şey görece. 

Yaşam görece. 

Görün bakın çatsa matsa demeden ABD F-16 satacak, eskileri yenileyecek; nasılsa teknoloji eskimiş. Kaynak ayırabilse Türkiye bile yapabilecek kabiliyete gelmiş. 

Satarlar. Niye satmasınlar, kar bire yüz.

Son söz: Elçi melçi kovulamaz, o mahallesinde kabadayılık oynasa da oya tahvil olmaz.
 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Coşan Talu | 28.10.2021
İrfan yazın çok güzel olmuş , gerçekçi bakış çok beğendimi bildireyim dedim