Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3712
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8399
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1346

Bodrum yine sahnede!

17.12.2020 14:27

TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Esra Kuloğulları’ndan uzun sayılacak bir aradan sonra bir mesaj aldım.
Esra Kuloğulları, ‘Yaşar ağabeyim nasılsın?’ diye sorduktan sonra
‘Zoom üzerinden bir toplantımız olacak katılırsan onurlandırırsın bizi’ diyordu.
Uzman Esra Hanım böylece, ‘Geçmişten Geleceğe Yolculuk’ un başladığını da duyurmuş oluyordu…
Özetin özeti:
‘Kültürel Miras Festivali bu yaz Bodrum’da' düzenlenecekti…
Daha geçen hafta Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras üç saat süren bir canlı televizyon yayınında açık ve net ‘Kültüre verdikleri’ önemi dile getirmiş, hatta Gümüşlük’te bu konuda kaç yıldır süregelen bir festivali de örnek göstermişti.
İşte Esra Kuloğulları ile Batuhan Kılbaş bu konu ile ilgili aramış ve benim de zoom üzerinden yapılan bu toplantıya katılımı istemişlerdi.
Hatırlanmak ile ismen davet medya çalışanları için ‘taçlanmak’ demektir…
Yani mutluluktur…

İZMİR YİNE GERİDE KALDI
Kültürel mirasımıza sahip çıkan Türkiye’nin kendi alanında düzenlenen tek uluslararası organizasyonu ‘HERITAGE İSTANBUL’ un, ‘kültürel miras festivali’ ile bu yaz Bodrum’da düzenlenmesi çok ama çok önemli bir adım..
Keşke Çeşme’de, Urla’da yani Muğla gibi İzmir’in önemli beldelerinde de yapılabilse, düzenlense…
Öğrendiğime göre;
Bodrum Belediyesi, TG Expo ve BESİAD ortaklığıyla gerçekleşecek olan bu festivalin adı ise ‘HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’ olarak belirlendi.
Birbirinden değerli birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşecek olan festival, bu yaz Bodrum’da kültürel miras değerlerinin halkla buluşmasını sağlayacak.
Festivalin basın toplantısı Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla gerçekleşti.   
Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın dışında TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız, TG Expo Genel Müdürü Hasan Cem Şenel, Heritage Projeleri Yöneticisi  Osman Murat Akan katıldı.
Bana ‘join zoom’ un internet şifreleri de verildi ama ‘Ben bu konunun yabancısıyım’ diyerek istememe rağmen katılım sağlayamadım…
Halbuki aynı gün daha erken saatlerde Bodrum’u Bodrumlu ‘emekliyim’ diyen Mustafa Ali Çotra ile konuşmuştum…
Mustafa Ali Çotra şunları söylemişti:


GERÇEKLER KONUŞULUYOR
‘Biz Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı olarak Türk Turizmini pazarlayamadığımız ve her şey dahil sisteminden vazgeçmediğimiz sürece, Dünya turizm gelir pastasından arzu edilen  geliri elde edemeyiz
Benden söylemesi…
Sen de en az benim kadar biliyorsun Bodrum turizmini…      
Türkiye'nin değil belki de Dünya Turizminin en önemli Turizm bölgesi Bodrum; tarihi- kültürel zenginlikler, doğa güzellikleri, iklimi ve halkı ile…
1960’lı yıllarda Bodrum'a gelen yerli ve yabancı konuklarımıza evinizin bir veya birkaç odasını tahsis ederek Türkiye’de başlattığımız ‘ev pansiyonculuğu, Bodrum otogarında açtığımız turizm ofisi ile elde ettiğimiz gelir, günümüz yaşantısında dünya ve Türk turizminin en yıldızlı turistik tesislerinin birçoğu Bodrum'da olduğu halde, hâlâ1960-1970’li yılların gelirlerini özler durumdalar.
.
HATALAR ZİNCİRİ
Ama geçen zaman içerisinde A dan Z ye geniş kapsamlı bir planlamayı yapamadık.
Önce Bodrum’un yarımadada 11 belediyeye bölünmesi, ardından Muğla'nın Büyükşehir yasası ile Muğla'ya bağlanması ve bu yasa ile tüm gelir kaynaklarının Muğla'ya kaptırılması yetmemiş gibi, her yıl ülke ekonomisine milyarlarca dolar kazandırdığımız hep göz ardı ediliyor…

VE RAKAMLAR
Gelir de Antalya1’inci, İstanbul 2’nci…
Muğla değil, Bodrum 3’üncü…
Yatırımda ise yine Antalya birinci, (Kral), İstanbul yine ikinci (Padişah)…
Bodrum yjne üçüncü!
‘Vezir değil rezilleri!’ oynuyor…
Tabi bunlar hep seçtiğimiz yerel yöneticilerin yetersizliği ve biz ‘Goca Bodurumlulaaar’ın hakkımızı arayamamaktan kaynaklanıyor…
İşte böyle
Kal sağlıcakla Yaşar Kardeş…’
Dost acı söylermiş!
‘Goca Bodrumlu’ Mustafa Ali Çotra böyle söylüyor…
Bu arada Esra Kuloğulları gibi gönlümü de alıyor, ‘Senin de bildiğin gibi!’ diyor…
Daha ‘Kardeşler’ pansiyonu olmadan Eyüp Bey ile eşi ‘dost insanlar’ Fatma Hanım’ın evlerinde kalıyordum…
Girişte bir otel vardı…
Ya şimdi?
En iyisi ben ‘Kültürel Miras Festivali Bu Yaz Bodrum’danın basın toplantısına gideyim, sizinle paylaşayım:
                            
GEÇMİŞTEN GELECEĞE YOLCULUK BAŞLIYOR!
Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya;  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kaplan ile online olarak TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan ve BESİAD üyeleri katıldı.
Dünyaca bilinirliği olan ünlü sanatçılar, yaptıkları kaliteli işlerle adından söz ettiren usta ve zanaatkârlar, alanlarında kamuoyuna yön veren akademisyen, entelektüel ve aydınlar ve çok daha fazlası… 
Uluslararası alanda insanların takdirini kazanmış birçok değerli ismin katılımıyla gerçekleşecek HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, başta Bodrum ve çevre bölgelerden gelen ziyaretçileri, uluslararası basın ve medya kuruluşları, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, geleneksel tat ve lezzetlerin peşine düşen gurmeleri; kısacası tüm kültür meraklıları eşliğinde ülke mirasımıza ışık tutacak ve Bodrum’da iş adamları, kamu kuruluşları, halkı, esnafı ve tüm paydaşları ile çok güçlü bir festival havası estirecek.
Gelecek sene 3-12 Eylül’de gerçekleşecek olan HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, Bodrum’un her köşesine kurulacak sergileri, enstalasyonları, söyleşi alanları, yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserleri, tadı yüzyıllardır damağımızda yer eden lezzetleri ve daha birçok renkli etkinliğiyle Bodrum’a eşi benzeri olmayan bir kültür deneyimi yaşatacak.

FESTİVALİN AMACI NE?
Festival lansmanında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: Heritage Bodrum fikri bana iletildiği zaman gerçekten heyecanlandım. Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ve yerel değerlerine vurgu yapacak her etkinlik bizim için önemli.” diye konuştu.
TG Expo gibi kendini ispatlamış, deneyimli ve uluslararası etkinlikler gerçekleştirmiş bir firma ile bu etkinliği Bodrum’da hayata geçirmekten mutlu olduklarının altını çizdi. 
Tarihe, kültüre ve yerel değerlere vurgu yapan bir tanıtım stratejisinin Bodrum’dan filizlenmesinin çok faydalı ve verimli olacağını söyleyen Başkan Aras; “Bu coğrafya bizim gurur kaynağımız. Buranın kültür mirası ve doğal güzellikleri korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı.
Heritage Halikarnassos bu sebeple herkesin içinde bulunabileceği bir festival. Bunun içinde sadece eğlence yok, aynı zamanda konferanslar ve paneller olacak, birçok faktör bu etkinliğin içerisinde yer alacak” ifadelerini kullandı. 
Bu organizasyonu büyük bir heyecanla beklediklerini söyleyen Aras; “Kültürel mirasımızı Heritage Halikarnassos çatısı altında tüm dünyayla paylaşacağız. Bu festivalin gerçekleşme sürecinde yer alacak tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum, umarım en kısa zamanda hayat normale döner ve biz yeniden halkımızı dünya halklarıyla bir araya getirebiliriz” diye konuştu.

SAHİPLENMEK!
Festivalin düzenleniş amacıyla ilgili basına bilgi veren Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan; “Kültürel mirasımıza sahip çıkmak, onu koruyup gelecek nesillere aktarmak için kurulmuş bir platform olan Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, bu festival sayesinde Bodrum’da halkla buluşacak. 
Binlerce yıldır sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemden modern döneme dek birçok farklı kültürü eşsiz tabiatında ağırlamış, hem somut hem de somut olmayan sayısız kültürel mirası barındırmış olan Bodrum, bir ilke imza atarak HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile geçmişe yolculuk yapıp, zengin kültürel mirasımıza yeni bir nefes verecek” dedi.

FESTİVALDE NELER OLACAK?
Fuarın ana organizatörü TG Expo adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Cem Şenel, festival ile bilgi vererek; “HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’u organize ederken birbirinden değerli sanatçı, entelektüel, gurme ve işinin ustası birçok ünlü ismi, yine birbirinden renkli Şenel “Sanat, zanaat, sohbet, yeme-içme, eğlence, masal, tiyatro, konser ve daha birçok farklı etkinlik bu festivalde yer alacak. Kısacası; dolu dolu programıyla HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’ta ‘bir dünya’ kültür meraklısı, ‘bir dünya miras’la buluşacak ve kültürel mirasa hayat verecek” diyerek festival ile ilgili iddiasını dile getirdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş